HISTÓRIA KLUBU
Prvá zmienka o myjavskom volejbale, ako o tom hovorí monografia Myjava, je z roku 1931, kedy vzniklo pri športovom klube ŠK Myjava volejbalové družstvo. O rok neskôr vzniklo ďalšie družstvo pri tzv. telocvičnej jednote TJ Sokol Myjava, pod vedením ev. farára a bošáckeho rodáka Pavla Machalu. Po ňom prevzal kormidlo myjavský rodák, učiteľ Ján Gálik, obe družstvá spojil a vzápätí prišli i prvé úspechy.
Družstvo TJ Sokol Myjava, v zložení J. Záhradský, P. a J. Kováčovci, M. Hynek, F. Nedbal, J. Pakan a J. Mareček sa stalo roku 1934 majstrom Považskej župy a v nasledujúcom roku obsadilo na majstrovstvách Slovenska 4. miesto.
Po druhej svetovej vojne sa činnosť volejbalového družstva obnovila a roku 1948 pôsobilo v krajskej súťaži. V nasledujúcom roku vznikla na Myjave tzv. závodná sokolská jednota pri závode Považských strojární na Myjave – ZSJ Sokol Povstroj Myjava a zároveň sa pri nej utvoril tzv. volejbalový odbor pod vedením Jána Križku, v ktorom okrem neho pôsobili: B. Lapka, D. Dudík, Š. Horňák, O. Pély, L. Polák, J. Pavlák a dorastenec Ľ. Podrazil.
Roku 1952 v rámci transformácie telovýchovných a športových organizácii na Myjave vznikla telovýchovná jednota TJ Spartak Myjava a pri nej i agilný volejbalový oddiel. Jeho hlavnými protagonistami sa stali: Š. Horňák, Ľ. Podrazil, M. Marônek, S. Jediný, D, Gálik, J. Páleník, Dr. J. Kořínek, V. Horínek a I. Rakytiak. Pôsobil v krajských súťažiach a okrem toho sa myjavskí volejbalisti zúčastnili viacerých turnajov. Z nich najznámejší bol Spartakiádny turnaj v Trenčíne, v ktorom roku 1959 skončili na druhom mieste. Avšak v ďalšom roku po zániku Myjavského okresu zaniklo aj družstvo volejbalové družstvo mužov.
Nová etapa myjavského volejbalu sa začala roku 1969, keď sa utvorilo družstvo dorastencov pod vedením trénera Ľubomíra Podrazila a o ďalšie tri roky postúpilo do dorasteneckej I. Slovenskej národnej ligy. Už o rok obsadilo druhé miesto na Slovensku, na majstrovstvách ČSSR skončilo piate, a v ďalších rokoch myjavskí dorastenci takmer pravidelne pôsobili v najvyššej slovenskej súťaži. Na týchto úspechoch sa priaznivo prejavilo aj zriadenie družstva mladších dorastencov pod vedením trénera Dr. Františka Ondrisku, ktoré roku 1978 skončilo na Slovensku štvrté a v ČSSR šieste.
Z myjavskej športovej liahne, paradoxne najskôr basketbalovej, potom futbalovej a až po zakotvení v NHKG Ostrava aj volejbalovej, vzišiel myjavský rodák Vladimír Sirvoň. Najväčšie úspechy dosiahol v klube Červená hviezda Bratislava, s ktorým získal tri tituly volejbalového majstra ČSSR, trikrát víťazstvo v Československom pohári, víťazstvo v Európskom pohári majstrov i v Pohári víťazov pohárov. Ako dlhoročný reprezentant ČSSR sa v rokoch 1977 a 1979 zúčastnil majstrovstiev Európy, roku 1978 majstrovstiev sveta a roku 1980 reprezentoval Československo aj na olympiáde v Moskve.
V osemdesiatych rokoch 20. storočia mal myjavský volejbal stále zastúpenie v I. SNL dorastencov a družstvo ml. dorastu sa stalo roku 1984 pod vedením trénera Ľ. Podrazila st. účastníkom majstrovstiev ČSSR. Ďalšiu kapitolu myjavského mládežníckeho volejbalu začali od roku 1989 písať už mladší tréneri – Peter Kotvan, Ľubomír Podrazil ml., Rastislav Šimko, Ing. Pavol Pavlík a Jaroslav Malatinský, ako aj nový športový riaditeľ oddielu Radovan Pobočík. Roku 1998 získali myjavskí juniori titul Majstra Slovenska a v nasledujúcom druhé miesto. Z tejto liahne vyrástli i viacerí reprezentanti SR v kategórií juniorov, ako Andrej Barbierik, bratia Roman a Andrej Špačekovci, Milan a Roman Mizerákovci, Jakub Krč-Turba.
Úspechy myjavského mládežníckeho volejbalu sa v súťažnom ročníku 1995/1996 pretavili aj do víťazstva družstva mužov v I. slovenskej lige vďaka čomu pod vedením hrajúceho trénera Štefana Pipu postúpilo do volejbalovej extraligy SR. Ďalšie napredovanie mužského volejbalu je spojené s trénerskou prácou Daniela Oravca a najmä Jaroslava Vlka. Počas jeho pôsobenia získali muži Spartaka Myjava v rokoch 2000 a 2001 v najvyššej slovenskej súťaži bronzové medaily a tri zápasy odohrali aj v prestížnom pohári Európskej volejbalovej federácie (CEV). Úspechy myjavského volejbalu boli zvýraznené i tým, že jedna z pohárových skupín sa odohrala v myjavskej športovej hale za účasti družstiev z Grécka, Českej republiky a Ukrajiny. A v neposlednom rade i tým, že odchovanec myjavského volejbalu – Andrej Barbierik sa stal reprezentantom SR.
Uvedené vrcholné obdobie myjavského volejbalu spojené s účinkovaním v slovenskej extralige sa končí roku 2002 a zároveň je sprevádzané odchodom viacerých myjavských hráčov. A. Barbierik začal pôsobiť v Matadore Púchov, neskôr v Novom Meste nad Váhom a v týchto kluboch sa celkovo podieľal na získaní 3 titulov majstra SR.
Ďalej pôsobil v poľskom klube BBTS Bielsko-Biala a v roku 2007 reprezentoval Slovensko aj na majstrovstvách Európy v Petrohrade. Podobne úspešnú hráčsku kariéru v extraligových domácich i zahraničných kluboch absolvovali bratia M. a R. Mizerákovci.
Ďalších 8 rokov udržujú myjavský vrcholový volejbal pri živote iba mládežnícke kategórie a obetavosť mladších trénerov. Z nich najmä R. Šimkovi sa podarilo vychovať viacerých nádejných hráčov a s nimi bolo možné i pripraviť návrat do extraligy mužov. Podarilo sa to v súťažnom ročníku 2009/2010, keď družstvo mužov vyhralo 1. ligu – skupinu západ a po tom čo v barážovej koncovke zvíťazili nad volejbalistami Starej Ľubovne na zápasy 3:1, účasť v najvyššej slovenskej súťaži pod vedením trénerov Jaroslava Petruchu a Romana Špačeka sa opäť stala realitou.
Najnovšiu kapitolu myjavského volejbalu tvorí pozoruhodné štvrté miesto družstva mužov v extraligovom ročníku 2010/2011, ôsme miesto v ročníku 2011/2012, ako aj nádejný začiatok na prahu novej sezóny 2012/2013 spojený s návratom JUDr. Vladimíra Sirvoňa na rodnú Myjavu vo funkcii športového riaditeľa a hlavného trénera volejbalového oddielu TJ Spartak Myjava.
Sezóna 2012/2013
V extraligovej sezóne mužov 2012/2013 nastúpilo naše družstvo v názvom Spartak VKP Myjava. V extralige mužov sme odohrali v základnej časti 12 zápasov, z toho 10 víťazných. Po základnej časti sme sa umiestnili na druhom mieste a hrali v nadstavbovej časti v skupine o 1. – 4. miesto. Tu sme odohrali 6 zápasov s bilanciou 1 výhra, 5 prehier.
Do play-off sme postúpili zo štvrtého miesta, kde sme narazili na PU Prešov. Hralo sa na tri víťazné zápasy. Po tuhom boji sme vyhrali 3:2 a postúpili do semifinále slovenskej extraligy. V tom sme sa stretli s obhajcom majstrovského titulu družstvom Humenného. Hralo sa tiež na tri víťazstva. Všetky tri zápasy vyhralo Humenné v pomere 3:1 a postúpilo do finále. Naše družstvo sa predstavilo v súboji o 3 miesto.
Stretli sme sa s ďalším teamom z východu SR. Séria sa hrala tiež na 3 víťazstvá. Po vyhratom prvom zápase na palubovke Svidníku sme ďalšie tri stretnutia prehrali a obsadili solídne 4 miesto.
Záver sezóny nám nevyšiel podľa predstáv (dúfali sme v medailu), no v sezóne sme odohrali veľa dobrých zápasov, ktoré určite potešili domáceho diváka.
V ďalšom ročníku by sme chceli pozmeniť fungovanie klubu, hlavne smerom na mladú generáciu. Hlavnou filozofiou by malo byť fungovanie klubu ako celku – spojenie s mládežou, nábor mladých chlapcov, tomu zodpovedajúca štruktúra klubu (tréneri mládeže, organizační pracovníci) a v neposlednom rade zabezpečenie fungovania družstva mužov, podložené kvalitnou tréningovou prípravou a vedením zápasu, samozrejme výberom hráčov, kde by sme sa chceli stále držať filozofie návratu a angažovania najmä myjavcov a hráčov z okolia.
Veríme, že táto myšlienka je správna a posunie myjavský volejbal zasa o krok ďalej. Dúfame, že aj s vašou podporou sa nám podarí tento plán čo najlepšie zrealizovať a pritiahnuť divákov na kvalitný volejbal do hľadiska a tiež mladých chlapcov na tréningy, aby vymenili počítač za loptu a zapálili sa pre tento krásny šport.
Sezóna 2013/2014
Od sezóny 2012/2013 spolupracujeme v mužskej zložke s 10 násobným majstrom Slovenska - VKP Bratislava, hlavne na úrovni hráčskej výpomoci a pomoci v športovej oblasti. V súťaži Slovenský pohár sme sa prebojovali medzi 4 najlepšie družstvá a zúčastnili sa záverečného turnaja, ktorý prebehol v Humennom. Tam sme s neskorším víťazom družstvom Humenného i cez náš veľmi dobrý výkon prehrali po tuhom boji 1:3 a do finále nepostúpili.
Extraliga mužov bola v tomto ročníku rozdelená do troch častí. Prvú časť, kde hral každý s každým doma a vonku, sme odohrali s bilanciou 10 víťazstiev a 4 prehry a obsadili 3.priečku. Po tejto časti sa Extraliga rozdelila na dve skupiny, prvých 5 družstiev s družstvom Humenného ( v prvej časti hralo medzinárodnú súťaž MEVZA ) vytvorilo skupinu o 1.-6. miesto a družstvá na 7—9. mieste hrali o záchranu. V tejto časti sme odohrali 10 stretnutí s bilanciou 5 víťazstiev a 5 prehier a obsadili 3. miesto. Po tejto časti už začínalo play off, kde sme sa v prvom kole stretli s Nitrou. V sérii na 3 vyhraté zápasy sme bez problémov postúpili do semifinále s bilanciou 3:0 na zápasy. V semifinále nás čakal ambiciózny Svidník. Séria hraná na 3 tri víťazstvá sa v podstate rozhodla hneď v prvom zápase. V Svidníku sme viedli 2:0 na sety a i v treťom sete sme boli do polovice lepší. Svidník zlepšeným výkonnom v skvelej atmosfére zápas otočil a tým aj celú sériu. Na Myjave sme prehrali 0:3, tretí zápas vo Svidníku si domáci nenechali zobrať a postúpili do finále. My do súbojov o 3.miesto. V tejto sérii sme narazili na nepríjemné a bojovné družstvo z Prešova. Bilancia z celej sezóny bola 2:2 na zápasy a aj preto sa očakával vyrovnaný súboj. Družstvo Myjavy sa veľmi dobre pripravilo a sériu ovládlo 3:0 na zápasy, aj keď druhý zápas v Prešove bol tuhý boj a vyhrali sme 3:2. Súťažný ročník 2013/2014 sme tak zakončili 3. miestom a bronzovou medailou. V histórii Myjavského volejbalu je to tretia bronzová medaila a tým aj vyrovnanie najlepšieho výsledku. Urobíme maximum pre to, aby sme v ďalšom súťažnom ročníku vybojovali znovu medailu a tím potešili divákov na Myjave.