Prvá zmienka  o myjavskom volejbale, ako o tom hovorí monografia Myjava,  je z roku 1931, kedy vzniklo pri športovom klube ŠK Myjava volejbalové družstvo. O rok neskôr vzniklo ďalšie družstvo pri tzv. telocvičnej jednote TJ Sokol Myjava, pod vedením  ev. farára a bošáckeho rodáka Pavla Machalu. Po ňom prevzal kormidlo myjavský rodák, učiteľ Ján Gálik, obe družstvá spojil a vzápätí prišli i prvé úspechy.


      Družstvo TJ Sokol Myjava, v zložení J. Záhradský, P. a J. Kováčovci, M. Hynek, F. Nedbal, J. Pakan a J. Mareček sa stalo roku 1934 majstrom Považskej župy a v nasledujúcom roku obsadilo na majstrovstvách Slovenska 4. miesto. 


      Po druhej svetovej vojne sa činnosť volejbalového družstva obnovila a roku 1948 pôsobilo v krajskej súťaži. V nasledujúcom roku vznikla na Myjave tzv. závodná sokolská jednota pri závode Považských strojární na Myjave – ZSJ Sokol Povstroj Myjava a zároveň sa pri nej utvoril tzv. volejbalový odbor pod vedením Jána Križku, v ktorom okrem neho pôsobili: B. Lapka, D. Dudík, Š. Horňák, O. Pély, L. Polák, J. Pavlák a dorastenec Ľ. Podrazil.
       

Roku 1952 v rámci transformácie telovýchovných a športových organizácii na Myjave vznikla telovýchovná jednota TJ Spartak Myjava a pri nej i agilný volejbalový oddiel. Jeho hlavnými protagonistami sa stali: Š. Horňák, Ľ. Podrazil, M. Marônek, S. Jediný, D, Gálik, J. Páleník, Dr. J. Kořínek, V. Horínek a I. Rakytiak. Pôsobil v krajských súťažiach a okrem toho sa myjavskí volejbalisti zúčastnili viacerých turnajov. Z nich najznámejší bol Spartakiádny turnaj v Trenčíne, v ktorom roku 1959 skončili na druhom mieste. Avšak v ďalšom roku po zániku Myjavského okresu zaniklo aj družstvo volejbalové družstvo mužov. 
        

 

 HISTÓRIA KLUBU

Nová etapa myjavského volejbalu sa začala roku 1969, keď sa utvorilo družstvo dorastencov pod vedením trénera Ľubomíra Podrazila a o ďalšie tri roky postúpilo do dorasteneckej I. Slovenskej národnej ligy. Už o rok obsadilo druhé miesto na Slovensku, na majstrovstvách ČSSR skončilo piate, a v ďalších rokoch myjavskí dorastenci takmer pravidelne pôsobili v najvyššej slovenskej súťaži. Na týchto úspechoch sa priaznivo prejavilo aj zriadenie družstva mladších dorastencov pod vedením trénera Dr. Františka Ondrisku, ktoré roku 1978 skončilo na Slovensku štvrté a  v ČSSR šieste.    
      

Z myjavskej športovej liahne, paradoxne najskôr basketbalovej, potom futbalovej a až po zakotvení v NHKG Ostrava aj volejbalovej, vzišiel myjavský rodák Vladimír Sirvoň. Najväčšie úspechy dosiahol v klube Červená hviezda Bratislava, s ktorým získal tri tituly volejbalového majstra ČSSR, trikrát víťazstvo  v Československom pohári, víťazstvo v Európskom pohári majstrov i v Pohári víťazov pohárov. Ako dlhoročný reprezentant ČSSR sa v rokoch 1977 a 1979 zúčastnil majstrovstiev Európy, roku 1978 majstrovstiev sveta a roku 1980 reprezentoval Československo aj na olympiáde v Moskve.

     

V osemdesiatych rokoch 20. storočia mal myjavský volejbal stále zastúpenie v I. SNL dorastencov a družstvo ml. dorastu sa stalo roku 1984 pod vedením trénera Ľ. Podrazila st. účastníkom majstrovstiev ČSSR. Ďalšiu kapitolu myjavského mládežníckeho volejbalu  začali od roku 1989 písať už mladší tréneri – Peter Kotvan, Ľubomír Podrazil ml., Rastislav Šimko, Ing. Pavol Pavlík a Jaroslav Malatinský, ako aj nový športový riaditeľ oddielu Radovan Pobočík. Roku 1998 získali myjavskí juniori titul Majstra Slovenska a v nasledujúcom druhé miesto. Z tejto liahne vyrástli i viacerí reprezentanti SR v kategórií juniorov, ako Andrej Barbierik, bratia Roman a Andrej Špačekovci,  Milan a Roman Mizerákovci, Jakub Krč-Turba.
     

Úspechy myjavského mládežníckeho volejbalu sa v súťažnom ročníku 1995/1996 pretavili aj do víťazstva družstva mužov v I. slovenskej lige vďaka čomu  pod vedením hrajúceho trénera Štefana Pipu postúpilo do volejbalovej extraligy SR. Ďalšie napredovanie mužského volejbalu je spojené s trénerskou prácou Daniela Oravca  a najmä Jaroslava Vlka. Počas jeho pôsobenia získali muži Spartaka Myjava v rokoch 2000 a 2001 v najvyššej slovenskej súťaži bronzové medaily a tri zápasy odohrali aj v prestížnom pohári Európskej volejbalovej federácie (CEV). Úspechy myjavského volejbalu boli zvýraznené i tým, že jedna z  pohárových skupín sa odohrala v myjavskej športovej hale za účasti družstiev z Grécka, Českej republiky a Ukrajiny. A v neposlednom rade i tým, že odchovanec myjavského volejbalu – Andrej Barbierik sa stal reprezentantom SR.
      

Uvedené vrcholné obdobie myjavského volejbalu spojené s účinkovaním v slovenskej extralige sa končí roku 2002 a zároveň je sprevádzané odchodom viacerých myjavských hráčov. A. Barbierik začal pôsobiť v Matadore Púchov, neskôr v Novom Meste nad Váhom a v týchto kluboch sa celkovo podieľal na získaní 3 titulov majstra SR.

Ďalej pôsobil v poľskom klube BBTS Bielsko-Biala a v roku 2007 reprezentoval Slovensko aj na majstrovstvách Európy v Petrohrade. Podobne úspešnú hráčsku kariéru v extraligových domácich i zahraničných kluboch absolvovali bratia M. a R. Mizerákovci.
     

Ďalších 8 rokov udržujú myjavský vrcholový volejbal pri živote iba mládežnícke kategórie a obetavosť mladších trénerov. Z nich najmä R. Šimkovi sa podarilo vychovať viacerých  nádejných hráčov a s nimi bolo možné i pripraviť návrat do extraligy mužov. Podarilo sa to v súťažnom ročníku 2009/2010, keď družstvo mužov vyhralo 1. ligu – skupinu západ a po tom čo v barážovej koncovke zvíťazili nad volejbalistami Starej Ľubovne na zápasy 3:1, účasť v najvyššej slovenskej súťaži pod vedením trénerov Jaroslava Petruchu a Romana Špačeka  sa opäť stala realitou. 
     

Najnovšiu kapitolu myjavského volejbalu tvorí pozoruhodné štvrté miesto družstva mužov v extraligovom ročníku 2010/2011,  ôsme miesto v ročníku 2011/2012, ako aj nádejný začiatok na prahu novej sezóny 2012/2013 spojený s návratom JUDr. Vladimíra Sirvoňa na rodnú Myjavu vo funkcii športového riaditeľa a hlavného trénera  volejbalového oddielu TJ Spartak  Myjava.

 

 

Sezóna 2012/2013

 

V extraligovej sezóne mužov 2012/2013 nastúpilo naše družstvo v názvom Spartak VKP Myjava. V extralige mužov sme odohrali v základnej časti 12 zápasov, z toho 10 víťazných. Po základnej časti sme sa umiestnili na druhom mieste a hrali v nadstavbovej časti v skupine o 1. – 4. miesto. Tu sme odohrali 6 zápasov s bilanciou 1 výhra, 5 prehier.

 

Do play-off sme postúpili zo štvrtého miesta, kde sme narazili na PU Prešov. Hralo sa na tri víťazné zápasy. Po tuhom boji sme vyhrali 3:2 a postúpili do semifinále slovenskej extraligy. V tom sme sa stretli s obhajcom majstrovského titulu družstvom Humenného. Hralo sa tiež na tri víťazstva. Všetky tri zápasy vyhralo Humenné v pomere 3:1 a postúpilo do finále. Naše družstvo sa predstavilo v súboji o 3 miesto.

Stretli sme sa s ďalším teamom z východu SR. Séria sa hrala tiež na 3 víťazstvá. Po vyhratom prvom zápase na palubovke Svidníku sme ďalšie tri stretnutia prehrali a obsadili solídne 4 miesto.

Záver sezóny nám nevyšiel podľa predstáv (dúfali sme v medailu), no v sezóne sme odohrali veľa dobrých zápasov, ktoré určite potešili domáceho diváka.

 

V ďalšom ročníku by sme chceli pozmeniť fungovanie klubu, hlavne smerom na mladú generáciu. Hlavnou filozofiou by malo byť fungovanie klubu ako celku – spojenie s mládežou, nábor mladých chlapcov, tomu zodpovedajúca štruktúra klubu (tréneri mládeže, organizační pracovníci) a v neposlednom rade zabezpečenie fungovania družstva mužov, podložené kvalitnou tréningovou prípravou a vedením zápasu, samozrejme výberom hráčov, kde by sme sa chceli stále držať filozofie návratu a angažovania najmä myjavcov a hráčov z okolia.

Veríme, že táto myšlienka je správna a posunie myjavský volejbal zasa o krok ďalej. Dúfame, že aj s vašou podporou sa nám podarí tento plán čo najlepšie zrealizovať a pritiahnuť divákov na kvalitný volejbal do hľadiska a tiež mladých chlapcov na tréningy, aby vymenili počítač za loptu a zapálili sa pre tento krásny šport.

 

Sezóna 2013/2014

 

Od sezóny 2012/2013 spolupracujeme v  mužskej zložke s 10 násobným majstrom Slovenska - VKP Bratislava, hlavne na úrovni hráčskej výpomoci a pomoci v športovej oblasti. V súťaži Slovenský pohár sme sa prebojovali medzi 4 najlepšie družstvá a zúčastnili sa záverečného turnaja, ktorý prebehol v Humennom. Tam sme s neskorším víťazom družstvom Humenného i cez náš veľmi dobrý výkon prehrali po tuhom boji 1:3 a do finále nepostúpili.

Extraliga mužov bola v tomto ročníku rozdelená do troch častí. Prvú časť, kde hral každý s každým doma a vonku, sme odohrali s bilanciou 10 víťazstiev a 4 prehry a obsadili 3.priečku. Po tejto časti sa Extraliga rozdelila na dve skupiny, prvých 5 družstiev s družstvom Humenného ( v prvej časti hralo medzinárodnú súťaž MEVZA ) vytvorilo skupinu o 1.-6. miesto a družstvá na 7—9. mieste hrali o záchranu. V tejto časti sme odohrali 10 stretnutí s bilanciou 5 víťazstiev a 5 prehier a obsadili 3. miesto. Po tejto časti už začínalo play off, kde sme sa v prvom kole stretli s Nitrou. V sérii na 3 vyhraté zápasy sme bez problémov postúpili do semifinále s bilanciou 3:0 na zápasy. V semifinále nás čakal ambiciózny Svidník. Séria hraná na 3 tri víťazstvá sa v podstate rozhodla hneď v prvom zápase. V Svidníku sme viedli 2:0 na sety a i v treťom sete sme boli do polovice lepší. Svidník zlepšeným výkonnom v skvelej atmosfére zápas otočil a tým aj celú sériu. Na Myjave sme prehrali 0:3, tretí zápas vo Svidníku si domáci nenechali zobrať a postúpili do finále. My do súbojov o 3.miesto. V tejto sérii sme narazili na nepríjemné a bojovné družstvo z Prešova. Bilancia z celej sezóny bola 2:2 na zápasy a aj preto sa očakával vyrovnaný súboj. Družstvo Myjavy sa veľmi dobre pripravilo a sériu ovládlo 3:0 na zápasy, aj keď druhý zápas v Prešove bol tuhý boj a vyhrali sme 3:2. Súťažný ročník 2013/2014 sme tak zakončili 3. miestom a bronzovou medailou. V histórii Myjavského volejbalu je to tretia bronzová medaila a tým aj vyrovnanie najlepšieho výsledku. Urobíme maximum pre to, aby sme v ďalšom súťažnom ročníku vybojovali znovu medailu a tím potešili divákov na Myjave.